SMY Ondina Liveaboard
Kvalitets liveaboard med erfarne dykkerguider, god mad og perfekt indretning til din dykkerejse.
Rejseperiode
Flere gange om ugenVarighed
Normalt 7 dage, men vi skræddersyer naturligvis rejsen til dine ønsker.Sæson
Hele året.Highlights
Skøn, skøn dykning - oooh-lala!(Inkl. fly)
Jeg er interesseret i SMY Ondina Liveaboard
Når nedenstående er udfyldt og sendt, vil en af vores rejseagenter kontakte dig.
SMY Ondina
Glæd dig til at opleve denne autentiske og smukt byggede skonnert af teak- og tropisk træ på en skøn dykkerferie i Indonesien. Skibet sejler til de bedste dykkerområder som bl.a. inkluderer Raja Ampat, Banda havet og Komodo.
Indretningen er afslappet og hyggelig, så der er rig mulighed at lade op i enten den fælles lounge og spisesalon eller få ro alene. I loungen er der TV-skærm og DVD’er, så I har mulighed for at kigge billeder eller slappe af med en film.
Imellem dykkene kan du f.eks. slappe af på øverste soldæk der er delvist overdækket og med flot panorama havudsigt, liggestole og solsenge. Og du kan nyde den flotte solnedgang fra en hængekøje på hoveddækket, hvor der også er borde og stole til at samles ved. Og så kan du endda få massage ombord på visse ture.
Du får privat plads til alt dit dykkerudstyr under hele turen, og der er ekstra god bordplads til kamera entusiaster. Med 3 dygtige guider fordelt på 2 dykkerbåde er du sikret at dykke i små grupper og få det meste ud af dine dyk i Indonesien.
Maden er inspireret af det italienske, japanske, kinesiske og indonesiske køkken og serveres enten som buffet eller som tallerkenanretning.
Kahytter
Der er i alt otte kahytter på båden, og de befinder sig alle på nedre dæk og har koøje, bad/toilet og aircondition med individuel regulering. Seks af kahytterne har én stor seng samt en enkeltmandsseng ovenover. De to forreste kahytter er med to køjesenge hver. Kahytterne er rustikt og hyggeligt, indrettet med rå trævægge og -gulve, og med skabe og skuffer til opbevaringsplads.
Tekniske specifikationer
- Byggeår/renoveret: 2001/2014
- Længde: 32 meter
- Bredde: 8 meter
- Gæster: max 16
- Kahytter: 8 stk
- A/C: Ja
- Antal båddæk/materiale: 2½ / teak og tropisk træ
- Nitrox: Ja
- Dykkerbåde: 2 både med 3 dykkerguider
Rejsen kort fortalt
Hvorfor vælge Kingfish
Alle vores rejsemål har vi selv besøgt
Rejser tilpasset jeres ønsker og drømme
Engageret rådgivning af passionerede dykkere

Har du brug for hjælp?
Kontakt os
Har du spørgsmål til nyt udstyr, dit næste dykkerkursus eller vil du ud at rejse? Vores ekspert team sidder klar til at hjælpe dig.
Book en rådgiver
Spring køen over og book en tid til rådgivning, der passer dig, og vi står klar til at hjælpe. Har du lyst til at komme forbi på Scandiagade til en personlig samtale, eller måske ønsker du, at vi ringer dig op på et bestemt tidspunkt. Det er op til dig. Vi er klar!
Fri retur ved ombytning af vare


