Subzero Hunter - Våddragt 7mm - Dame
Subzero Hunter 7mm våddragten er en ny og forbedret udgave af den populære Subzero Baltic våddragt til undervandsjagt.
Ideel til både den erfarne og nye undervandsjæger.
Dragten kan også købes til mænd her.
Subzero Hunter 7mm våddragt - Ny og forbedret version af Baltic våddragten
Den nye Subzero Hunter våddragt, er en forbedret udgave af den populære Baltic våddragt. Med nye detaljer der løfter våddragten på flere parametre, kommer den nu også i en decideret herre og dame model, der giver bedre pasform til begge køn. Du får med den nye Hunter våddragt bedre og mere fleksibel neopren, en større ladeplade, samt bedre og fleksible syninger der gør våddragten mere holdbar på den lange bane.
Subzero Hunter er selvfølgelig også en open-cell våddragt, der gør våddragten særligt velegnet til undervandsjagt.
Våddragten er to-delt og lukkes med to knapper på herre modellen og én knap på dame modellen. Med bæverhalen undgår du lynlås og sikrer en mindre vandgennemstrømning og dermed bedre varme.
Subzero Hunter i 7mm kan burges hele året
En 7mm våddragt til undervandsjagt, er det vi betegner som en helårsdragt. Du kan ideelt set bruge den i hele vinterperioden, med et par varme og tykke sokker, handsker og eventuelt en indervest til de helt kolde dage. Dragten kommer selvfølgelig også med en indbygget hætte, du kan anvende alt efter behov og vandtemperatur.
Våddragten er syet sammen med blind stitch, hvilket betyder mere varme i længere tid
Jo mindre vandgennemstrømning din våddragt har, jo bedre kan du holde varmen. Din krop skal bruge energi på at varme det vand der trænger ind i våddragten op. Jo mindre vand der trænger ind, jo mindre energi skal din krop bruge på at holde dig varm.
Derfor er Subzero våddragten her, syet med det der kaldes Blind Stitch. Blind Stitch betyder, at nål og tråd ikke går hele vejen igennem neoprenen, men kun halvvejs. På den måde kan vandet ikke ledes ind til hunden via tråden og hullet i dragten. Ret genialt.
Simpelt og enkelt design kombineret med små detaljer gør hele forskellen
Med vores mere end 20 års erfaring med undervandsjagt, har vi fundet ud af, hvilke detaljer der kan gøre en væsentlig forskel for oplevelsen i vandet.
Vi har placeret en ny og tyk lade plade på brystet, så du nemt kan lade din harpun uden at blive gul og blå af presset på brystet. Derudover har vi tilføjet ekstra stærk beskyttelse på knæ og albuer, hvilket passer perfekt til jagten efter multe, havørred eller pighvar, hvor du ofte ligger på lavt vand og kan ramme skarpe muslingebanker, sten osv. Den ekstra stærke beskyttelse på knæ og albuer gør også dragten ideel til jagt på vrag og rev.
En open-cell våddragt er det optimale valg for undervandsjægeren
Som undervandsjager kan du bruge mange timer i vandet og det stiller større krav til din våddragt. Open-cell våddragter har på indersiden af dragten, ikke et lag nylon, som den har på ydersiden. Det vil sige at du på indersiden får den rå neopren blottet og klistret til kroppen. Det rå neopren, skaber mindre vandgennemstrømning og sørger derfor for, at du kan holde varmen bedre og i længere tid. Til gengæld er en open-cell våddragt mere besværlig at få på, men har du først teknikken er det en smal sag. Du kan læse mere om open-cell våddragter her og hvordan du kommer ind og ud af dragten.
Du kan læse mere om open-cell våddragter her, hvor vi også gennemgår hvordan du let og uden at ødelægge dragten, kommer ind og ud af våddragten, ved at klikke på boksen her.
Videoguide - Sådan kommer du ind og ud af dragten
Subzero samarbejder med ReSea Project for en fremtid uden plastik i havene
Kingfish har i foråret 2021 indgået et partnerskab med ReSea Project ifb. med Subzero. Det betyder at hvis du køber en Subzero våddragt, er du med til at sørge for, at der bliver hentet plast op fra verdenshavene og genanvendt i produktionen af nye produkter. For hver våddragt vi sælger, hives der, hvad der svarer til ca. 25 plastflasker / 250 mundbind op af havet. Vi har et mål om at vi med vores ReSea Project partnerskab, inden udgangen af 2023 får hentet 100.000 plastflasker / 1 mio. mundbind op af verdenshavene til genanvendelse i nye produkter. Følg os på de sociale medier hvor vi løbende vil dele udviklingen i vores nye partnerskab.
Størrelsesguide: Subzero Hunter 7mm våddragt
| Dame | XS | S | M | L | XL | XXL | XXXL |
| Vægt (kg) | 43-50 | 48-54 | 54-63 | 62-70 | 69-75 | 75-82 | 82-90 |
| Højde (cm) | 150-158 | 157-163 | 160-168 | 165-172 | 170-180 | 180-188 | 188-192 |
| SKU | SZWBJB7MM |
|---|---|
| Dragt til | Kvinder |
| Brands | Subzero |
| Product upsell image | /s/u/subzero-hunter-7mm-vaaddragt-03.jpg |
| Product card image | /s/u/subzero-hunter-7mm-vaaddragt-03.jpg |
| Product travel image | /s/u/subzero-hunter-7mm-vaaddragt-03.jpg |
Hvorfor handle hos Kingfish
Fri fragt ved køb over 500 kr.
1-2 dages levering
Prismatch & 90 dages returret
Fri retur ved ombytning af vare

Har du brug for hjælp?
Kontakt os
Har du spørgsmål til nyt udstyr, dit næste dykkerkursus eller vil du ud at rejse? Vores ekspert team sidder klar til at hjælpe dig.
Book en rådgiver
Spring køen over og book en tid til rådgivning, der passer dig, og vi står klar til at hjælpe. Har du lyst til at komme forbi på Scandiagade til en personlig samtale, eller måske ønsker du, at vi ringer dig op på et bestemt tidspunkt. Det er op til dig. Vi er klar!
Fri retur ved ombytning af vare


